Digitální vysílání-digitalizace

Digitální vysílání (digitalizace) zažívá v ČR velký růst vzhledem postupnému ukončení analogového vysílání.  K příjmu digitálního vysílání je nutné vlastnit digitální přijímač (digitální satelit).  Pro příjem českých programů je nutné mít přístupovou kartu (Skylik) a digitální přijímač s dekódovacím systémem cryptoworks. České programy jsou vysílány z družice ASTRA 23,5°.

Digitální vysílání (digitalizace) přináší kvalitnější obraz i zvuk, naprosté většině diváků zlepšuje příjem signálu a umožňuje přenos většího počtu televizních, ale také rozhlasových kanálů.

S přechodem na digitální vysílání (digitalizace)  společnosti pomalu opouští od zastaralého poměru stran 4:3 s přechází na modernější 16:9, který je pro sledování  přirozenější. Pro digitalizaci obrazu potřebujete televizi s digitálním tunerem , set top box nebo satelitní přijímač.

Často se polemizuje o kvalitě obrazu digitální tv.  Při příjmu musíte počítat s tím, že se při digitálním přenosu obraz komprimuje, a tak vznikají drobné chyby. Například některé detaily v obraze, které u analogového signálu byly samozřejmostí, budou zobrazeny hůře (např. tráva při fotbalovém zápase).

Další kapitolou je HDTV vysílání.

U HDTV vysílání je obraz čistý a bez chyb, je vysílán v širokoúhlém formátu 16:9.
Barvy a jejich přechody vypadají realističtěji díky jejich většímu použitelnému rozsahu.
Vizuální informace je celkově 2x až 5x podrobnější, mezery mezi řádky jsou menší nebo nepostřehnutelné. Větší podrobnost umožňuje pohodlné sledování na větších úhlopříčkách.

HDTV vysílání

hdtv-2tv-77006000

HDTV neboli High-definition television je formát vysílání ve vysokém rozlišením než v současné době nabízí MPEG2. Pro příjem HDTV je nutné mít přístroj, který tuto technologii podporuje. Abyste mohli sledovat program v plném rozlišení je nutné mít televizi s označením Full HD nebo HD ready. Aby nedošlo k snížení kvalitního příjmu doporučujeme raději propojit HD přijímač s HD televizí pomocí kvalitního HDMI kabelu.

HDTV v česku

HDTV v České republice prožívá velký rozmach. Pro majitele televizí s FULL HD přínáší nejlepší možný obraz na trhu.
V současné době fungují HDTV programy na kartě SKYLINK:
Bez poplatku přijímáte tyto programy: NOVA HD, NOVA sport HD (test vysílání), ANIXE HD, ARTE HD, ASTRA HD, LUXE TV HD. Za poplatek 350 Kč měsíčně: Eurosport CZ HD, Discovery HD, History Channel HD, Filmbox HD, BRAVA HDTV Je možné si zaplatit tyto programy i na omezenou dobu např.: 1 měsíc. Bez poplatku přijímáte všechny další programy v MPEG2.

zdroj Levné Satelitní komplety

Comments are closed.